‘Yaşam değerlerimize sahip çıkacağız’

Şahinli köyü

Çanakkale’de altın tekellerine karşı mücadelesini sürdüren çevreciler, Kirazlı ve Kızılelma Köyü’nde gerçekleşecek olan ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantıları için kolları sıvadı. Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant, her zaman olduğu gibi yine altıncılara karşı mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Nalbant, “Kirazlı’da bilgilendirme toplantısını 19 Şubat tarihinde yapacağız. Kızılelma’da ise 18 Şubat tarihinde yapacağız. Her iki köydeki altın işletmeleri ile ilgili 23 Şubat günü halkı bilgilendirme toplantısı yapılacak. Bu organizasyonu devletin yetkilileri ve altıncılar düzenliyor. Biz de orada olacağız. Bugüne kadar altıncılara karşı sürdürdüğümüz mücadeleyi yine sürdüreceğiz” dedi.

 

Şahinli köyü

Kirazlı’ya termik santral

Kirazlı’ya inşa edilecek termik santrala da karşı çıktıklarını ifade eden Nalbant, “Kirazlı’ya 600 megavat kurulu gücünde termik santral yapılıyor. Halkı bilgilendirme toplantısı yapacağız. Bu toplantı 5 Mart tarihinde Lapseki Güreci Köyü’nde yapılacak. Bundan önce olduğu gibi bu santral ile ilgili de çevreciler olarak gerekli çalışmaları yapacağız. Sonuna kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz. ‘Daracık bir alana linyit ile çalışan bir termik santral kuruluyor’ demiştik. Bu söylediklerimizin hepsi gerçekleşti. Bu bölgenin tümüyle yok olması anlamına geliyor. Orada yaşayan insanların zehirlenmesi anlamına geliyor. Tarım ürünlerinin yok olması, asit yağmurları sonucu havanın, suyun ve ormanların yok olması anlamına geliyor” diye konuştu.

(Çanakkale Olay)


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir