26 Nisan’da Kadıköy’deyiz

Nükleer Santrala Hayır!

Geçen Kasım ayında yürürlüğe giren Nükleer Yasası ile beraber nükleer santrallar konusunda tartışmalar hız kazandı. Bu bir ilk değil. Nükleer santral kurulması on yıllardır çeşitli hükümetler tarafından dayatılıyor. Santralın kurulması planlanan Sinop ve Akkuyu gibi yerellerde başta olmak üzere tüm Türkiye’deki nükleer karşıtlarının verdiği mücadele sayesinde, santral kurmak için atılan her adım geri çekildi.


Nükleer santral kurma meselesini inatla önümüze getirenler halkı gerçeklikten uzak verilerle, yalanlarla, vaatlerle ikna etmeye çalışıyorlar.

Enerji Bakanı Hilmi Güler’in dediğinin aksine nükleer santrallara mecbur değiliz. Çünkü nükleer santraller ucuz değildir, tehlikelidir. Henüz nükleer atıkların ne yapılacağı hakkında bir cevap bulunamamışken, nükleer kazaların gerçekleşmeyeceğine dair herhangi bir güvence de yoktur. Nükleer santrallar insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra tüm ekolojik dengeyi de alt üst etmektedir.

Kurulması planlanan santralın yapımının 6-7 yıl içerisinde tamamlanacağını iddia edenler 20-25 senedir santral inşaasını tamamlayamayan Arjantin ve Brezilya gibi örnekleri görmezden geliyorlar.

Dünyadaki nükleer santralların kapısına bir bir kilit vuruluyor. Birçok santral güvenlik gerekçesiyle kapatılırken birçoğu da ömrünü dolduruyor. Bir nükleer santralın ömrü en fazla 30 yıl iken hükümet nükleerin geleceğin enerjisi olduğu rüyasına inanmamızı bekliyor.

Bu rüyanın kimlere yarayacağı çok açık. Nükleer tartışmaları başladığı andan itibaren Bakan Güler’in açıklamalarının hemen ardından holding başkanlarının, şirket sözcülerinin açıklamalarıyla karşılaşıyoruz. Nükleer Enerji konusunda konferanslara katılıp halkın bu konuda fikir birliğine sahip olduğunu söyleyen Enerji Bakanı, kapalı kapılar ardında holding temsilcileriyle nükleer ihalesinin pazarlığını yapıyor.

Nükleer santral kurma konusundaki bu ısrarın ardında nükleer silah yapmak olduğunu görüyoruz. Nükleer santrallar barışçıl bir teknoloji değildir.

Nükleer Yasası’nı hızla gerçirenler Şubat ayında ihale için bir araya gelecekler. Son günlerde yapılan bir açıklamada ise yıl sonunda nükleer için ilk kazmaların vurulacağı iddia edildi. Yasayı geçirmiş olabilirler ancak nükleer santral kurmak o kadar kolay olmayacak. Çünkü biz nükleer karşıtları yine sokakta olacağız.

Enerji Bakanlığı nükleer santral yapımı için 9 kriter belirledi. Bizim ise kriterimiz yok. Hangi koşullarda olursa olsun nükleer santral yapımına karşıyız. Hangi gerekçelerle olursa olsun nükleere karşı olan herkesle 26 Nisan 2008’de, Çernobil felaketinin 22. yıldönümünde Kadıköy Meydanı’nda buluşacağız.

Başka bir enerji mümkün!

KÜRESEL EYLEM GRUBU

http://kureseleylem.org/


Halide Kaya tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir