ABD’ nin Yeni Maden Yatağı

Afganistan’ a abluka

ABD’li jeologlar Afganistan’da aralarında demir, bakır, altın, kobalt ile lityum gibi kritik sanayi hammaddelerinin yer aldığı 1 trilyon dolarlık maden yatakları buldu. Pentagon’un bir iç yazışmasında Afganistan’ın “Lityumun Suudi Arabistan’ı” olabileceği belirtiliyor. Demir ve bakır yataklarının da Afganistan’ı lider konumuna getirebileceği vurgulanıyor.

Afganistan’dan lityum çıktı

Pentagon’un bir iç yazışmasında Afganistan’ın “Lityumun Suudi Arabistan’ı” olabileceği ifadesi yer alıyor. ABD’li yetkililere göre demir ve bakır yatakları da bu alanda Afganistan’ı lider konumuna getirebilir

ABD’nin yaptığı bir araştırmaya göre Afganistan yaklaşık 1 trilyon dolar değerinde, henüz gün ışığına çıkarılmamış zengin maden yataklarına sahip.

Afganistan’da bu kez dikkatler, son işgalin mimarı ABD’nin jeologları ve Savunma Bakanlığı Pentagon ekiplerinin, bu ülkede aralarında demir, bakır, altın, kobalt ile lityum gibi kritik sanayi madenlerinin yer aldığı zengin maden yatakları bulunduğuna yönelik raporuna çevrildi. New York Times gazetesinde dün yayımlanan haberde, ABD’li yetkililerin, bulunan rezervlerin Afganistan’ı dünyanın en kârlı madencilik merkezi haline getirebileceği, hatta savaşı tamamen değiştirebileceğini söyledikleri belirtildi.

Habere göre bir Pentagon iç yazışmasında Afganistan’ın “Lityumun Suudi Arabistan’ı” olabileceği ifadesi yer alıyor. Araştırmanın ilk bulguları, sadece Gazne vilayetindeki potansiyel lityum yatağının şu an dünyanın en büyük lityum kaynağı olan Bolivya’nın yatakları kadar zengin olduğunu gösteriyor. Dünyada giderek daha çok talep edilen madenlerin başında gelen lityum, cep telefonlarından dizüstü bilgisayarlara, kameralara kadar elektronik aletlerin pillerinde kullanılıyor. ABD’li yetkililer Afganistan’da demir ve bakır yataklarının da ülkeyi bu alanda dünyanın lider üreticileri arasına sokacağını savunuyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General David Petraeus, “Burada şaşırtıcı bir potansiyel bulunuyor” diye konuştu. Afganistan, madenlerinin işletme ihalelerini sonbahardan itibaren yapmaya başlayacak. Bu konuda Pentagon, Afganistan Maden Bakanlığı’na danışmanlık yapıyor. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin sözcüsü, araştırmanın Kâbil’in girişimiyle yapıldığını açıkladı.

‘Dolar figürü’

1970’lerde Afganistan Maden Bakanlığı’nda görev yapan bir Afgan mühendis, ellerinde yatakları gösteren haritaların uzun süredir olduğunu, ancak savalar nedeniyle bunların çıkarılamadığını söyledi. AFP’ye konuşan siyasi uzmanlardan Canan Mosazai, Afganistan’ın zengin kaynaklara sahip olduğunun geçmişte gerek Afgan gerekse Rus uzmanlar tarafından bilindiğini, şu anki farkın ise artık “dolar figürünün” de bunun arasına katılması olduğunu belirtti.

Bazı yorumlarda maden haberinin, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Afganistan’la ilgili olumlu haberler duymayı istediği bir dönemde geldiğine dikkat çekerken Çin ve Hindistan’ın da madenleri çıkarmakta istekli oldukları belirtiliyor.

Cumhuriyet – (15.06.2010)


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir