AKP, altın tekellerine kol kanat gerdi

Biga- Elmalı Köyü

 

Kazdağları ve bölgede yaşayan halk, ‘altın madenciliği’ adı altında yapılan çalışmalar nedeniyle ciddi tehdit altında bulunurken; CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, konuyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi. Önerge üzerine söz alan İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de, “Kazdağları sondajlar nedeniyle adeta delik deşik edilmiş durumda” dedi.Önerge AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

 

CHP’li Soydan “Kaz Dağları’nda yaşanan çevresel sorunların ivedilikle çözülmesi, sağlıklı ve dengeli bir çevre için gereken yasal tedbirlerin tespit edilmesi” amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.  Soydan, “Bölgede yaşanan çevresel sorunların ivedilikle çözülmesi ve yaşanabilir ve üretilebilir bir çevre için gereken yasal tedbirlerin tespit edilmesi amacıyla bir Meclis Araştırmasına ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

‘YAŞAM ALANLARI YOK EDİLECEK’

“Kazdağları tarihî ve mitolojik alandır. Geçmişten devraldığımız, titizlikle koruyarak gelecek kuşaklara devretmemiz gereken değerli tarihsel ve kültürel mirastır” diyen Soydan, çoğunlukla bölgenin kuzeyinde yer alan termik santraller ve kurulması planlanan çimento fabrikalarının bacalarından çıkacak zehirli gazlar ve etrafa yayılan küllerin havayı kirleteceğini, oluşan asit yağmurlarının ise tarım alanlarını ve Kazdağları’nın bitki örtüsünü yok edeceğini söyledi.

Soydan “Kül depolama alanlarından etrafa yayılan radyoaktivite ölümcül hastalıklara neden olmaktadır. Dünyanın en kirli sanayilerinin ve madenlerinin böyle dünyada eşi olmayan bir bölgede işletilmesinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur” diyerek, Mecliste bir komisyon oluşturularak konunun araştırılmasını istedi.

ETİ GÜMÜŞ HATIRLATMASI

Genel Kurul’da önerge üzerine söz alan Tüzel de Kazdağları başta olmak üzere ülkede doğanın tahribatı ve tarihi kültürel varlıkların talanının giderek üretim ve yaşam alanlarını yok edecek boyutlara ulaştığına dikkat çekti.
Kazdağları’nda yapılacak madenciliğin tehlikelerinin, çok kısa bir süre önce Kütahya Eti Gümüş Tesisleri’nde görüldüğüne vurgu yapan Tüzel, Ovacık ve Kışladağ altın madenlerinin çevresinde yaşanan zehirlenme ve kirlenme vakalarını örnek gösterdi.

AKP’DEN ALTINCILARA DESTEK

AKP’li Mehmet Daniş ise “termik santrallere karşısınız, çimento fabrikalarına karşısınız, altın madenciliğine karşısınız. Türkiye 7 milyar ile 10 milyar dolar altına para ödüyor yılda; yılda ödüyor kardeşim. Dünyanın 2. altın rezervine sahibiz, Hindistan’dan sonra en fazla altını biz ithal ediyoruz, bir buçuk milyar dolarını da bunun işleyip atıyoruz” diyerek, önergenin aleyhine konuşurken, CHP sıralarından “İnsanlığın satılmasına karşıyız”, “Bütün dağları delik deşik ettiniz. Dağları sattınız” sesleri yükseldi.

Konuşmaların ardından önerge, AKP’lilerin oyları ile reddedildi. (Ankara/EVRENSEL

 


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir