Altın Aramada Patlama

        TEMA Vakfı’na yalnızca 6 ayda 95 maden arama ihbarı yapıldı.

   Çanakkale Kaz Dağları’nda altın arama çalışmaları hızla devam ederken Türkiye’nin dört bir yanındaki orman, tarım, sera sit alanlarından, milli parklardan da patlayıcı ve dozer sesleri yükseliyor. Maden Yasası’nda yapılan değişiklik sonrası maden arama ruhsatı başvurularında yüzde 100’ün üzerinde artış meydana geldi. Türkiye’nin doğal varlıkları üzerinde tahribat yaratan madencilik faaliyetlerine ilişkin TEMA Vakfı’na sadece son 6 ayda 95 ihbar yapıldı.

DOĞA YOK OLUYOR

   Ege’nin incisi Kaz Dağları’ndan İzmir ve Balıkesir Kozak Yaylası’na, Artvin Cerattepe’den Antalya Kurşunlu’ya, Samsun Bafra’dan Kırklareli Vize’ye, Balıkesir Havran’dan Kastamonu Hanönü’ne kadar kıyı şeritlerinde, ormanlarda, özel koruma alanlarında devam eden maden arama çalışmaları doğal dengeyi tahrip ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Maden Yasası’nda 2004 yılında yapılan değişiklikler maden arama ve işletme ruhsatı talebinde adeta patlamaya neden oldu. 2004 yılında 3 bin 984 izin talebinde bulunulurken 2005 yılında 15 bin 149, 2006 yılında 18 bin 208, 30.09.2007 itibarıyla da 13 bin 908 izin başvurusu yapıldı.

   TEMA Vakfı’na son altı ayda ülkenin 95 ayrı noktasından maden arama ve işletme, taşocağı, kumocağı ihbarları yağdı.

   Maden Yasası’na karşı CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne açtığı iptal davası ile TEMA’nın yasa ile ilgili yönetmeliklerin iptali için 2005 ve 2007 yıllarında Danıştay 8. Dairesi’ne açtığı 2 ayrı dava halen devam ediyor.

   Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ‘nun, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz ‘un soru önergesine verdiği yanıt da Türkiye’de maden arayan şirketlerin büyük çoğunluğunun yabancı sermayeyle kurulmuş şirketler olduğunu ortaya koydu. Bakanlıktan verilen bilgiye göre Kaz Dağları’nda maden arama ruhsatı bulunan firmalar şöyle:

   “Kanada sermayesiyle kurulmuş Teck Cominco Arama ve Madencilik, Kuzey Truva Madencilik, Doğu Truva Madencilik, Hollanda, ABD ve Kanada sermayesi ise kurulmuş Tüprag Metal Madencilik, Çanakkale Madencilik, Global Madencilik, Pregold Madencilik, Koza Altın İşletmeleri, Yeni Anadolu Madencilik, Park Enerji Madencilik.”  ÖZLEM GÜVEMLİ


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir