Atatürk’ ün Canlılara Olan İçten Sevgisi

Atatürk ve foks

Hizmetlisinin “Gizli Defteri” nden bir anı
“Atatürk’ ün en sevdiği hayvanın at olduğunu biliyorum. Fakat köpeği ve kuşları da çok severdi. Kuşçu Nuri Usta’nın baktığı güvercinleri ve güvercinliği vardı.
Onların uçuşlarını hazla gözlerdi. Bir gezisinde kendisine armağan edilen bıldırcınları yememiş, bahçede kafeste saklanmasını istemişti. Fakat ne yazık ki Atatürk’ün yemeğe kıyamadığı kuşlar, birkaç gün sonra bir kedi tarafından yenmiş. Kafeste sadece tüyleri bulundu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında ALP adında çok sevdiği iri bir köpeği varmış. Atatürk’ün kapısında nöbet bekler, hiç kimseyi içeriye bırakmazmış. Kurtuluş Savaşı sırasında da

ata foks gemi

Yunanlılardan alınmış beyaz-sarı karışık bir av köpeği vardı. Alber adındaki bu köpeği de çok severdi. Ölümüne de uzun boylu üzülmüştü.

Kaynak:
Turhan Gürkan
Atatürk’ün Hizmetlisi‘nin Gizli Defteri
Can Dündar – Hürriyet Arşivi
“Mustafa Kemal Aramızda”

İyi ki Çocuğum yokmuş

atatürk ve atla gezi

Mustafa Kemal “Kararları ne denli kesin ve iradesi ne denli güçlüyse, duygusal yönü de o ölçüde zengindi. Milli Mücadele‘den sonra, bir gece sofrada, çok sevdiği bir tay‘ın (at yavrusu‘nun) Ruam hastalığına yakalanışını anlatmıştı.

Veterinerler atın yanına yaklaşmasını yasaklamışlar ve öldürmek zorunda kalacaklarını söylemişler. Ama Atatürk öyle ısrar etmiş ki, eldiven giyerek tayı okşamasına izin verilmiş. Zavallı hayvanı okşarken gözyaşlarını tutamadığı söylenen Gazi:
“- İyi ki çocuğum yokmuş” dedi. “Bir evlat kaybetmek felaketine uğrasaydım, yüreğim üzüntüye dayanamazdı”

Kaynaklar: Asaf İlbay
Niyazi Ahmet Banoğlu, Nükte ve Fıkralarıyla Atatürk.
Aksoy Yayıncılık.2000 sf.85
Can Dündar Hürriyet Arşivi

O kadar da Olamıyoruz..

atattürk inebolu 1925

Atatürk’ün Foks adında bir köpeği daha vardı. Yalova’da Hasan Efendi’den 50 liraya satın alınmıştı. O zaman da 50 lira oldukça önemli bir paraydı. Foks uzun süre köşkte kaldı. Bir Cumhurbaşkanı köpeği olarak, kendi cinslerinin hiçbirine kısmet olmayan rehet ve mutlu bir yaşam sürdü.

Atatürk Foks’un yaşantısıyla yakından ilgilenirdi. Bir gün Ankara’da köşkün bahçesinde dolaşırken, köpeğin hareketlerini dikkatle izliyordu. Foks’un tembelliği mi üzerindeydi, neydi , bir köşeye çekilmiş, boş gözlerle sahibine bakıyordu.

Atatürk hayvana uzun uzun baktıktan sonra bana döndü. “- Bu hayvan aç” dedi. Yemeğini az önce yedi, diye karşılık verdim. “-Yese böyle olur mu?” sorusuna “-Bir tencere pilavı elimle verdim. Hem öyle bir pilav ki, fukaranın (yoksulun) evinde üç, dört kişi doyar.” Hiç sesini çıkarmadı önce… Çıkarmadı ama, aklına Foks gelmiş olacak ki, yemekten sonra sözü yine ona getirdi: ”-Bu köpek çiftleşti mi?” diye sordu. Anlaşılan Foks’un keyifsiz halini, bu kez de cinsel durumuna yoruyordu.. “-Konya’da iki ay önce çifleşmişti ” dedim. “-O Orada kaldı. Ben burada bir şey oldu mu diye soruyorum.” “-Henüz olmadı Paşam !..” O zaman Atatürk şöyle konuştu; “Hayvanlar muayyen zamanlarda çiftleşirler. Onların hiç değilse bir zamanı var. Onlar kadar olamıyoruz…” Atatürk’ün bu sözlerine için için ne kadar gülmüşümdür…

Kaynak:
Atatürk’ün On İki Yıl Yakın Hizmetini Gören Cemal (Çelebi) Granda’nın Hatıraları. Fer yayınları 1971
Can Dündar Hürriyet Arşivi “Mustafa Kemal Aramızda”


Halide Kaya tarafından eklenmiş son yazılar:

Atatürk’ ün Canlılara Olan İçten Sevgisi” üzerine 2 düşünce

 1. AMERİKALILAR OLSA ÇOKTAN FİLM YAPARDI BU KONUYU…
  ATATÜRK VE FOKS. İŞTE SOSYAL BİR KONU HAYVAN SEVGİSİ, İŞTE YAKIN TARİHİMİZ. AMA BİZİM ÜLKEMİZİN UĞRAŞTIĞI O KADAR SUNİ GÜNDEM KONULARI VAR Kİ….
  TARİHİMİZE SAHİP ÇIKAMIYORUZ…VAKİT BULUP DA.
  ATA’ MIZA VE TARİHİMİZE SAHİP ÇIKALIM.

 2. ATATÜRK VE KÖPEĞİ FOKS HAKKINDA.
  YALOVA TERMAL TESİSLERİNİN O ZAMANKİ FOTĞRAFÇISI HASAN ÇEKMEN’İN FOTOĞRAF TRİPOTUNUN HEMEN YANINDA YATAN FOKS
  ATATÜRK’ÜN GELDİĞİNİ GÖRÜNCE HEMEN AYAĞA KALKAR VE SANKİ ONA SELAM VERİR GİBİ DURUR.
  ATATÜRK KÖPEĞİ ÇOK SEVMİŞTİR.
  BABAANNEMİN ANLATTIĞI KADARIYLA.BABAMIN DEDESİ OLAN HASAN EFENDİ KÖPEĞİ ATATÜRK’ E HEDİYE EDER.ÖYLE BAZI KİTAPLARDA GEÇTİĞİ GİBİ YÜKSEK ÜCRETE SATMIŞ GİBİ MASALLAR BENCE YALAN.NE HACET YÜCE ATAMIZA SATMAK(İLK AĞIZDAN BABAANNEMDEN )DİNLEDİM.
  YALOVA TERMALDEKİ KÖŞKÜ’NE DÖNEN ATATÜRK YAVERİYLE BÜYÜKDEDEME PARA GÖNDERİR.YENİ BİR FOTOĞRAF MAKİNESİ ALMASI İÇİN KULLANILIR BU PARA VE ATATÜRK’ÜN EMRİYLE VEFAT EDESİYE KADAR TERMALİN FOTĞRAFÇISI OLARAK KALIR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir