Badavut ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan edildi

Badavut ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan edildi

Türkiye’nin gizli cennetlerinden Balıkesir‘in Ayvalık  ilçesindeki Badavut bölgesi, Cumhurbaşkanı kararıyla “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edildi.

son-dakika-badavut-kesin-korunacak-hassas-alan-olarak-ilan-edildi-13756553

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete‘de  yayımlanan kararda, Balıkesir‘in Ayvalık ilçesi Badavut mevkisindeki 1. ve 3.  derece doğal sit alanı kapsamına giren alanın harita ve koordinatları yer aldı.

Bu kapsamda, Badavut Plajı’nın da içinde yer aldığı Sarmısaklı  Yarımadası’ndaki doğal sit alanı kapsamına giren alanın, “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye’nin gizli cennetlerinden biri

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Badavut, yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgi odağı oluyor.

Ayvalık’ın gizli cennetlerinden biri olan Badavut mevkisi, güneşin  doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Badavut Plajı ise granit, altın renkli incecik kumları ile  güneşlenmek, serin suları da deniz tutkunları için ideal bir ortam sunuyor.

Sonbahar döneminde kuş gözlemcilerinin akın ettiği Badavut bölgesi,  rüzgarın dalgalarla şekillendirdiği ilginç kaya yapısının yanı sıra, kalabalıktan  uzak denize girmek isteyenlerin de tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor.

(Milliyet-03.05.2019)


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir