Bergama’ da 88. Karar Uygulanır mı ?

  

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ nun, Bergama’ daki siyanürlü altın madeninin işletilmesine olanak tanıyan Bakanlar Kurulu Prensip Kararı’ nı iptal eden Danıştay kararını onaması köylüler ve avukatları tarafından buruk bir sevinçle karşılandı.

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ nun, Bergama’ daki siyanürlü altın madeninin işletilmesine olanak tanıyan Bakanlar Kurulu Prensip Kararı’ nı iptal eden Danıştay kararını onaması köylüler ve avukatları tarafından buruk bir sevinçle karşılandı. Verilen son kararın Bergama altın madeni ile ilgili alınan 88. yargı kararı olduğu belirtilirken karar “87 yargı kararının ardına dolananlar 88’ incisini neden uygulasın ki ?” sözleriyle değerlendirildi.
  Bergamalı köylülerin avukatı Senih Özay, “Türkiye’ de yargı kararlarının arkasından dolanmak makbul hale geldi” derken, şunları söyledi; “Daha geçenlerde Bergama’ da üç kat kapasite artırımı kararı alınmış. Dün Eskişehir Sivrihisar’ da işletilecek altın madeninin toprağının da Bergama’ ya taşınacağının yazısını aldım mahkemeden. Hatta son mahkeme kararını da aşamazlarsa Uşak Kışladağ’ daki toprağın da Bergama’ ya getirileceği söyleniyor. Hükümetlerin yargı kararını taktıkları yok. Bergama ile ilgili aldığımız 88. karar bu ve bundan da bir şey çıkmayacak. Kararları uygulayacak olsalar daha öncekileri, AİHM’ in kararlarını uygularlardı. Diğer kararlara uyulmadı ki bu son karara uyulsun.”

Hala umut var demek
  Kararla madenin kapanacağını beklemenin saflık olacağını dile getiren çevreci avukatlardan EGEÇEP Yürütme Kurulu üyesi Arif Ali Cangı, madenin Bakanlar Kurulu Prensip Kararı ile 2002’ den 2004’ e kadar çalıştığını hatırlatarak, son kararın bu süre içerisindeki madende yapılan tüm işlemlerin hukuk aykırılığını tescil ettiğini söyledi. Cangı, “Bu kararla madenin kapatılmasını beklemek saflık. Bu Türkiye’ nin hukuk devleti olması ile doğrudan ilişkili. Türkiye eğer gerçekten hukuk devleti ise hiç olmazsa bugünden sonra hatadan dönebilmelidir. Ama ben de açıkçası umutlu değilim. Kararın umut verici yönü ise hâlâ Ankara’ da yargıçlar var diyebilmemiz. Bu kadar yasa değişikliği, politik baskının olduğu yerde hâlâ umut var demektir bu” şeklinde konuştu.
 

  16 yıldır gündemde
  Bergama Ovacık-Çamköy mevkiinde bulunan ve son olarak KOZA Altın Şirketi tarafından işletilen altın madeni 16 yılı aşkın bir süredir ülkenin gündemini işgal ediyor. Yöre köylüleri bu süre içerisinde sayıları yüzlerle ifade edilen eylemle madeni topraklarında istemediklerini dile getirmişlerdi. Mücadeleleriyle dünyada da ses getiren Bergama köylüleri, mücadelelerini hukuki alana da taşımışlardı. Madenle ilgili hukuk sürecinde Sağlık Bakanlığı’nın ve Orman Bakanlığı’ nın madene verdikleri izinler arka arkaya iptal edilince madenini kapısına kilit vurulmuştu. Madenin çalışabilmesi için zamanın koalisyon hükümeti 29 Mart 2002 tarihli Bakanlar Kurulu Prensip Kararı’ nı almış, maden bu karar uyarınca yeniden açılmıştı. Karar, Cumhurbaşkanı’ nın imzasına bile gerek duyulmadan Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. İzmir Barosu, İdare Mahkemesi kararının Danıştay’ca onanarak kesinleşmesinden sonra, madenin işletilmesine devam edilmesi yolundaki Bakanlar Kurulu Prensip Kararı’nın iptali istemiyle Danıştay’ da dava açmıştı. Danıştay 6 ve 8. dairelerinin ortak heyeti, söz konusu kararı 2004’ te iptal etmişti. Başbakanlığın Danıştay’ ın bu kararını temyiz etmesin sonrasında gelişen süreçte Danıştay Dava Daireleri Kurulu, Başbakanlığın istemini reddederek, ortak heyetin iptal kararını onadı. Başbakanlığın ‘‘karar düzeltme isteminde’’ bulunma hakkı var. Bu istemi de yine Danıştay Dava Daireleri Kurulu karara bağlayacak.

                Özer Akdemir (İzmir / EVRENSEL) 23/02/2008


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir