Bergama’ daki Altın Madeni

                                Çevrecilerin umutları yeşerdi

  EGEÇEP, Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’ nun Bakanlar Kurulu izninin iptalini onaylamasını “Ankara’ da yargıçlar var ” diyerek değerlendirdi.

   Bergama Ovacık’ taki altın madenine, kesinleşmiş yargı kararlarına karşın izin veren Bakanlar Kurulu kararının iptalinin onaylanmasını çevreciler umutla karşıladı. Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’ nun iptal kararını onaylamasının, Bergama’ da bugüne kadar yapılan hukuk ihlallerinin somut belgesi olduğunu söyleyen Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) üyesi Arif Ali Cangı , “Küreselleşen sermayenin bir dediğini iki etmeyen siyasi iradeye karşın, Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’nun son kararı tüm ülkeye Ankara’ da yargıçların olduğunu göstermiştir” dedi.

  Kesinleşmiş yargı kararları gereğince yıllar önce kapatılan Bergama Ovacık Altın Madeni’ nin açılabilmesi için çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı da, çevreciler tarafından dava konusu yapılmıştı. Bu aşamada dikkat çekici unsur, söz konusu kararın uzun süre kamuoyundan kaçırılması olmuştu. Sonuçta bu belgelere ulaşılmasının ardından yapılan yargılama sonucunda Danıştay, Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar vermişti. Madeni işleten firmanın Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’ na yaptığı temyiz başvurusu geçen günlerde sonuçlandı. Yüksek mahkeme, iptal kararını onayladığını açıkladı. Buna göre Bergama Ovacık Altın Madeni’nin hiçbir yasal dayanağının kalmadığı belirtildi. Avukat Arif Ali Cangı, Bergama’ daki madenin 15 yılı aşkın bir süredir mücadele konusu olduğunu belirterek “Bu süre içinde çok sayıda dava açıldı ve kazanıldı. Ancak siyasi iradeyi arkasına alan madenci firma, yeni izinlerle işletmede tutuldu. Bu süreçte hukuk yok sayıldı. Yargı kararları çiğnendi” dedi.

  Cangı, Bergama Ovacık Altın Madeni hakkında Danıştay 6. Dairesi’nin, 13 Mayıs 1997 tarihinde, insan sağlığında yaratacağı tehlikelere dikkat çekerek “İşletilmesinde kamu yararı yoktur” yönünde karar verdiğini anımsattı. Cangı, Türkiye’ nin hukuk devleti olduğu ilkesinden hareketle, madenin 1997 yılında kapatılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

  “Her seferinde mahkeme kararlarının arkasından dolanıldı, olmadı Bakanlar Kurulu kararı çıkartıldı. Bu kararın da iptal edilmesi üzerine, ABD Büyükelçisi’nin de ricası ile imar planları düzenlendi ve işletmenin açılması sağlandı. İmar planları da mahkemece iptal edildi. Bu kez imar planı olmadan maden-kimya işletmesine açılma ruhsatı verildi. AİHM’den yapılan üç ayrı başvuru için ‘adil yargılanma hakkı ve sağlıklı çevrede yaşama hakkı ihlalinden’ üç ayrı ihlal kararı çıktı, sırada başka başvurular var. Şimdiye kadar hiçbir mahkeme kararı ve AİHM kararı uygulanmadı. Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’ nun, Bakanlar Kurulu kararının iptalini onaylaması Ankara’da yargıçların olduğuna bir kanıttır. Hukuk devletlerinde, yargı kararları gecikmeksizin uygulanır. Bu kararın uygulanmasını ve Bergama Ovacık Altın Madeni’ nin temelli olarak kapatılmasını istiyoruz.”

                            Ozan YAYMAN / Cumhuriyet- 23.02.2008


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir