Biz Kimiz?

Hava ve çevre kirliliğinden, çarpık kentleşmeden, nükleer gelişmelerden, atmosfer delinmesinden, doğanın yavaş yavaş yok olmasından rahatsız olanlar var bu ülkede. Onların birleşerek bir güç oluşturmasının zamanı bence. (İlhan İrem/1987)

İklim değişikliği, nükleer silahlar, nükleer kirlilik, zehirli kimyasallar, genleriyle oynanmış organizmalar, taşı toprağı ekolojik felaket olan beton şehirlerde, çağdaşlaşma yanılgısıyla, köşe dönme çabasındaki küresel gaspçılar, yeşilin alternatifi siyahı sunuyorlar.

Yeryüzünün sesli sessiz çığlığını yayma zamanı …

Canlı cansız ne varsa, parçası olduğumuz ve parçamız olan kainatların inandığımız yarınlarına sahip çıkma duyarlılığında, ‘Işık ve Sevgi’ odaklı duyumsamaların paylaşımları, doğanın masumiyetini sürdürebilmesinde evrensel çıkış arayışlarımız…

Aşınmalardan rahatsızlık duyanların, kendisinin ve ilişkide bulunduğu insanlara aydınlık ufuklar sunduğu; baştankara gidişe ters yönde atılan ufak adımlar bunlar.

Yarınlara bakıp, güzellikleri hissedebileceğimiz bir dünya, dönüştürdüğümüz yaşamlarda birikecek.

Işık ve Sevgiyle…
 

Doğanın Melek Tozları (İletişim) :  birlesikinsanlikrealitesi@gmail.com

Biz Kimiz?” üzerine 4 düşünce

 1. Eskiden olduğu gibi, bu hassas evren konusu iyi bilinçlenmiş kendini seven, sayan kişiler tarafından sarmalanmalıdır. Aykırı kişilerle uzaktan yakından ilişkisi olan kişilere güvenmemeliyiz. Boy pos göstermek için değil, kıyasıya mücadele edecek güç gerekir. Her yediğin meyvaya saygıyla çekirdeğini saklıyorsak, bu tabiata sahip çıkmaya yola çıkmışız demektir. Hadi öyleyse ışığını sevgiye yak diyorum.

 2. Herkese selam, acılarımız var diyecek çok şey var. Ciğerlerimiz parçalanıyor ve biz elimiz kolumuz bağlı yaslara yenik düşüyoruz. Dünyanın ikinci oksijen deposu Kazdağları’ nın eteklerinde yaşıyoruz şimdilik. Ama ileride yaşanamayacak bir hal alacak bu güzelim yöremiz. Birileri para kazanacak ama olan bize olacak çocuklarımıza olacak, yarınları güzel bırakabileceğimiz bir ortam arıyoruz, kişiler kurumlar arıyoruz. Bütün dernekleri harekete geçirmek istiyoruz, acımızı NTV Yeşil Ekran’ da Bay Yeşil’ de izleyebilirsiniz. Önümüzdeki günlerde yayında olacağız.

 3. TDK, “Ekoloji” ile “Çevre Bilimi”ni ayırdı!

  Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçe Sözlük’te ”çevre bilimi” olarak geçen ”ekoloji” kelimesini yeniden tanımladı. Türkçe Sözlük’ün yeni baskılarında ”çevre bilimleri” ve ”ekoloji” sözcükleri ayrı ayrı yer alacak.

  Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğretim elemanı Tahir Çalgüner, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, TDK’dan ”ekoloji” ve ”çevrebilim” sözcüklerinin ne anlama geldiğini sorduğunu ve ”Yunanca kökenli ekoloji sözcüğünün, Türkçe’de çevre bilimi olarak tanımlandığı” yanıtını aldığını belirtti.

  Bunun üzerine ”ekoloji” sözcüğünün ”çevre bilimi” anlamına gelmediğine ilişkin çalışma yaparak kitap haline getirdiğini ifade eden Çalgüner, yeniden TDK’ya başvurduğunu anlattı.

  TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Güncel Türkçe Sözlük’ü internette kullanıma açtıktan sonra sözlük kullanıcılarının, kelimelerinin anlamları konusunda pek çok öneri ve görüşlerini kendilerine iletiklerini belirterek, ”Adeta imece usulü Türkçe sözlüğü geliştiriyoruz” dedi.

  ”Ekoloji” kelimesiyle ilgili olarak da çok sayıda başvuru aldıklarını anlatan Akalın, bunların, ”ekoloji kelimesine karşılık gösterilen çevre biliminin bu kelimeyi tam olarak olarak karşılamadığı, çevre biliminin daha alt bir dal” olduğunu kaydetti. Akalın, bu görüşleri Güncel Türkçe Sözlük Çalışma Grubu’nda değerlendirerek üniversitelerden görüş alınmasına karar verdiklerini söyledi.

  Üniversitelerden gelen görüşler doğrultusunda ”ekoloji” kelimesinin tanımını değiştirdiklerini belirten Akalın, internetteki sözlükte değişiklik yaptıklarını, Türkçe Sözlük’ün yeni baskılarında da ekolojinin yeni tanımına yer vereceklerini bildirdi.

  TDK’nın kararına göre, ekoloji kelimesi, ”canlıların hem kendi aralarındaki, hem de çevreleriyle olan ilişkilerini tek tek veya birlikte inceleyen bilim dalı” olarak tanımlanırken, sözlüğe, ”ekolojist, ekolog, ekolojizm” gibi terimler de ilave edildi ve bunların tanımları yapıldı.
  TDK, ”Çevre bilimleri”ni ise çeşitli bilim dallarını içerisinde toplayan, insan-doğa ilişkilerini ve çevre sorunlarını inceleyen, uygulamalı ve disiplinler arası bilimler olarak tanımladı.

 4. Talan edilen adına dünya denen gezegeni de hoyratca tüketiyoruz umarsızca yok ettiğimiz hayatlarla birlikte… Açgözlülerin oyunlarına dur demek için ideal bir ortam.. İyi ki varsınız..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir