Çanakkale Çevre Platformu – Mitinge Davet

KAZDAĞLARI  SAVUNMASI YURT SAVUNMASIDIR

ALTIN  İŞLETMELERİ  VE TERMİK SANTRALLERE  HAYIR

Toprağımızdan, Suyumuzdan, Havamızdan,
İşimizden, Ekmeğimizden, Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkımızdan
Elinizi Çekin

YER   : CUMHURİYET MEYDANI-ÇANAKKALE
TARİH : 5 NİSAN  2008 CUMARTESİ
SAAT  : 13.00

ÇANAKKALE
ÇEVRE PLATFORMU

Bilgi Tel: 0 286 212 05 60
e posta: canakkalecep@gmail.com

Basın Duyurusu>

BASINA VE KAMUOYUNA

KAZDAĞLARI VE MADRA DAĞI ÇEVRE PLATFORMU OLARAK
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇEVRE MİTİNGİNİ YAPIYORUZ

Biga Yarımadası ve Edremit Körfezinde, Kaz Dağları ve Madra Dağında Altın-Gümüş Madencilerine karşı sürdürdüğümüz mücadelede, en önemli aşamalardan biri olan büyük Miting için platformumuz kararını vermiş bulunuyor.

5 Nisan’da,Çanakkale’de, Cumhuriyet Meydanında,
tüm Türkiye’nin beklediği bugüne kadarki en büyük
”Çevre Mitingi”ni gerçekleştireceğiz.

Sürdürdüğümüz örgütlü mücadelede platformumuz her gün daha güçlenmekte, bilimsel-hukuksal ve eylemsel alanlarda daha donanımlı hale gelmektedir. 34 Belediyeden oluşan Kaz Dağları ve Madra Dağı Belediyeler Birliği ile birlikte Çanakkale Ve Balıkesir Üniversitelerinin temsilcileri, yine her iki ilin Baroları ve 300 civarında destek veren sivil toplum kuruluşu adına Çanakkale- Balıkesir- Edremit Körfezi Çevre Platformları temsilcilerinin oluşturduğu platformumuz yürütme kurulu, sürdürdüğü mücadeleyi her gün daha bir kararlılıkla daha ileriye – daha yukarıya taşımaktadır.

5 Nisan’da Saat 13’de Çanakkale Cumhuriyet Meydanında büyük mitingimizde; vatan savunmasının sembolü Çanakkale Savaşı’nın aziz şehitlerinin hemen yanı başında  bizlerde”çok uluslu altın ve gümüş tekelleri ile yerli işbirlikçilerine karşı Hayatımızı ve Vatanımızı Savunacağımızı”kararlılıkla haykıracağız.

Kaz Dağlarının kuzeyinde; Çanakkale-Çan-Bayramiç ve çevresinde 60, Kaz Dağlarının güneyinde ve Madra Dağında, yani Edremit Körfezinde 50 ruhsat çoğu altın ve gümüş olmak üzere, yaşamımız yok sayılarak  dayatılmaktadır. Biga Yarımadası ve Edremit Körfezini bu acımasız altın madenleri talanı ve termik santraller-çimento fabrikaları-tersaneler ile adeta yok etmeye, yağmalamaya yönelik dayatmaları kabul etmediğimizi kararlılıkla haykıracağız, 5 Nisan’da Çanakkale Cumhuriyet Meydanından.

Ülkemizin çevresel felaketler sürüklenmesine yol açacak ”bugüne kadar planlanan en büyük çevresel yıkım projesi” olan 5177 Sayılı Emperyalist Maden Yasası değiştirilsin diye sesleneceğiz. Yer altı zenginliklerimizin %2’lik paylarla peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğimizi söyleyeceğiz.

Edremit Körfezinde  zeytin ve dünyanın en iyi zeytin yağını üreterek, Bayramiç-Çan-Gönen-Biga ve tüm yörede tarımsal üretimlerle, hayvancılık ve süt ürünleriyle her yıl 7 milyar dolar gelir sağlıyoruz, turizmde ülkemizin göz bebeği olan Çanakkale Ve Edremit Körfezinde yine milyarlarca dolar gelir sağlıyoruz demek için ve ”Kaz Dağları ve Madra Dağının Üstü-Altın’dan daha değerlidir” diye haykırmak için 5 Nisan’da Çanakkale Meydanındayız.

Çanakkale ve Edremit Körfezinin ve hatta Midilli’nin su kaynağı Kaz Dağlarıdır. Sularımızın altın Madenlerinde tüketilmesine, toz bulutları ve siyanürlü atıklar ile zehirlenmesine izin vermeyeceğimizi haykıracağız ve ”Kaz Dağlarının bin pınarı gözyaşları olmayacaktır” diye sesleneceğiz.

1 Km. çapında – 400 metre derinlikte ”dev cehennem çukurları” ve milyonlarca m3 siyanürlü çamurun depolandığı ”dev atık barajları” yani maden çöplükleri istemiyoruz, Biga Yarımadası ve Edremit Körfezinde yeni ”BALYA”lara izin vermeyeceğiz diye haykıracağız.

Kaz Dağları ve Madra Dağında bugüne kadar verilen çoğu ”altın”, 100’ü aşkın ruhsat iptal edilsin ve yeni ruhsat başvuruları kabul edilmesin diyeceğiz.

Kaz Dağlarında – Madra Dağında, Biga Yarımadası ve Edremit Körfezi ile birlikte tüm güzel yurdumuzda; ”Hayat Altın’dan Daha Değerlidir”. Birileri para kazanacak diye hayatımızın karartılmasına izin vermeyeceğimizi haykıracağız Cumhuriyet Meydanından, 5 Nisan’da.

Bizler ”Vatan toprağı kutsaldır. Kaderine terk edilemez” diyen, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yol göstericiliğinde, toprağımıza-vatanımıza sahip çıkmaya kararlı yurttaşlar olarak; ”ekmeğimizi-havamızı-suyumuzu ve tüm yaşam alanlarımızı” tehdit eden, başta ”Siyanürlü Altın – Gümüş Madenlerine”- Termik Santrallere ve benzeri girişimlere karşı ”örgütlü olarak” sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız.

Tüm yurttaşlarımızı bu çok önemli ve onurlu mücadelede yer almaya, ”duyarlılık yetmez-sorumluluk almak gerekir” diyerek; ”Hayatımızı ve Vatanımızı Savunmaya” davet ediyoruz.

Tüm Türkiye’yi – Tüm Doğa Severleri – Tüm Vatanseverleri  ”ülkemizi ülke, bizi insan yapan” değerler adına, 5 Nisan’da Çanakkale’de, Cumhuriyet Meydanında ”KAZDAĞLARI VE MADRA DAĞI’NIN ÜSTÜ ALTIN’DAN DEĞERLİDİR” Mitingimize  katılmaya  davet ediyoruz.

Yaşamımız ve yaşam alanlarımız bizimdir
savunacağız!

Yaşam alanlarımız vatanımızdır
vatan savunması için herkes göreve!

Hayatımızı ve vatanımızı savunmak için herkes
5 Nisan’da Çanakkale Mitingine…

KAZDAĞLARI VE MADRA DAĞI ÇEVRE PLATFORMU


Ufuk Agun tarafından eklenmiş son yazılar:

Çanakkale Çevre Platformu – Mitinge Davet” üzerine 4 düşünce

  1. Geri izleme: Doğanın Melek Tozları » Tarihin En Büyük Çevre Mitingi

  2. 5 Nisan günü, karanlık beyinlerin hain oyunlarına dur demek için, Çanakkale’ de olacağım. Memleket Sevdalıları Derneği ulaşım için organize olmuştur. Bilgi almak isteyen sevecenler 0216 336 41 82 nolu telefonu arayabilirler. Işık ve sevgiyle…

  3. Güzel ülkemi aldıkları kararlarla ve yaptıkları uygulamalarla bu hale getirenlerin vatansever olduklarını düşünmüyorum. Düpedüz vatana ihanet ediyorlar. Yabancı yağmacıların işbirlikçileri ülkemi bu şekilde yönetip çocuklarımızın torunlarımızın geleceklerini ellerimizden alırken bizler hala ne duruyoruz !!!!

  4. Bana göre; kazdağlarının yağmalanmasının durdurulması, biz çevre duyarlıları, ulusalcılar ve tüm yurtsever aydınlar için bir kırılma noktası sayılmalı ve tüm direncimizi göstermeliyiz. Bu direncin kırılmaması için, 5 nisan C.tesi günü, saat: 13.00′ de Çanakkale, Cumhuriyet meydanında, tüm varlığımızla olmalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir