Caretta Caretta’ya İşkence!

Muğla’nın Marmaris İlçesi sahilinde ölü caretta caretta bulundu. Deniz kaplumbağasının boynuna geçirilen iple boğulup, kabuğunun sert bir cisimle vurularak çeşitli yerlerinden kırıldığı belirlendi.

 

Dün saat 17.30 sıralarında Adaağzı mevkiinde, yürüyüş yapanlar tarafından kıyıya vurmuş caretta caretta türü deniz kaplumbağası bulundu. 25 kilo ağırlığındaki caretta caretta’nın, boynuna geçirilen iple boğulup, kabuğunun sert bir cisimle vurularak çeşitli yerlerinden kırıldığı belirlendi. Kaplumbağa, gerekli incelemenin ardından belediye ekipleri tarafından alınarak, gömülmek üzere götürüldü.

‘BUNU YAPAN İNSAN OLAMAZ’

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Doç. Dr. Yakup Kaska, fotoğraflarını gördüğü deniz kaplumbağasının işkenceyle öldürülmüş olduğunu belirterek, “Bunu yapan insan olamaz” dedi. Doç. Dr. Kaska, vahim bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirterek, “Balıkçıların ağlarına takılıp, kurtulamadığı için ölen deniz kaplumbağalarına rastlamak mümkün. Hatta daha önce, av tüfeğiyle vuralan, ayağına taş bağlanarak, deniz dibine bırakılarak öldürülenlere de rastladık. Bunlar çok acı bir durum. İnşallah bir daha böyle bir durumla karşılaşmayız” dedi.

DHA / 24.02.2012


Ufuk Agun tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir