Dikili’ de Su Hakkı Beraat Etti

 

     10 tona kadar olan su kullanımından ücret almadığı için “görevi kötüye kullandığı” ve “kamuyu zarara uğrattığı” gerekçesiyle yargılanan Dikili Belediye Başkanı Osman Nuri Özgüven ve belediye meclis üyeleri yargılandıkları davadan beraat ettiler.

       Dikili Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada, Belediye Başkanı Osman Özgüven ile birlikte yargılanan 22 kişi hazır bulundu. Duruşmaya DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, Genel-İş 5 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çınar, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azat Fazla katıldı.

    Duruşmada söz alan, sanık avukatlarından Arif Ali Cangı Başbakanlık’tan istedikleri kamu hizmetlerinin ücretsiz olması ile ilgili gelen 74 kararnameyi incelediklerini belirterek, “Örneğin, dini bayramlarda belediyeye ait araçların bedava kullandırılması, köprü ve yolların ücretsiz kullandırılması, polis ve askerlerin kamu araçlarından ücretsiz şekilde yararlandırılması çıkartılan kararnamelerle sağlanmıştır. Söz konusu davada kararname çıkartılmamış olsa da, kamu yararı olduğu açıktır. Yani, tüm canlıların yaşayabileceği kadar suya ulaşması yaşam hakkı olarak tanımlanmıştır. Ülkemiz de bu yönlü kararları konu alan uluslararası sözleşmelere imza atmıştır. Bu davanın açılmasına neden olan 4736 sayılı yasa  adeta sosyal devletin yapması gerektirdiği her hizmeti ücretli hale getirdiği için toplumsal ihtiyacın gereksinim duyduğu her durumda bir kararname çıkarılmış. Yasa bu haliyle Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırı. Kararnamelere bakınca Dikili’de yapılanın suç olmadığı görülecektir. Suçlamalar suç olmak bir yana bütün belediyelerin görevidir. Belediyeler hizmet verirken kâr zarar hesabı ile, ticarethane mantığı ile hareket edemez. Dikili’deki uygulamada kamu zararı olmadığı gibi su tasarrufu sağlanarak kamu yararı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle müvekkilim, kamuyu zarara uğratmamıştır, aksine kamu yararını gözeten bir uygulama yapmıştır. Savcılığın bu durumu göz önünde bulundurmasını talep ediyorum” diye konuştu. Sanıkların son sözünün sorulmasının ardından Cumhuriyet Savcısı esas hakkında mütalaa verdi. Cumhuriyet Savcısı Velihattin Eldemir, davalıların üzerlerine atılı suçları işledikleri yönünde bir kanıt oluşmadığına ve yapılan işlemde kamu yararı gözetildiğine dikkat çekerek, Başkan Osman Özgüven’in de aralarında bulunduğu 22 kişinin beraatına karar verilmesini istedi.

 
Su hakkı tescillendi

    Mahkeme Başkanı Mehtap Şen, davaya konu olan ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kamuyu zarara uğratma’ suçlarının oluşmadığına hükmederek, sanıkların beraatına karar verdi.

 
    Adliye çıkışında dava sonucuna ilişkin açıklama yapan Başkan Özgüven, “Bu davanın başından itibaren suyun yaşam hakkı olduğunu savunduk. Burada bizim beraat etmemiz önemli değil, önemli olan suyun yaşam hakkı olduğu yönünde bir kararın açığa çıkmasıdır. Bundan sonraki dönemlerde de halkın faydasına olan çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 
    Özgüven’in avukatı Arif Ali Cangı ise, “Bu dava sadece Dikili’nin davası değildir. Türkiye bu davadan örnek alarak, kendi yerel yönetimlerinden 10 tona kadar suyun bedava verilmesi için talepte bulunmalıdır. Bu dava suyun ticarileştirilmesine yönelik girişimlere karşı kazanılmış bir zaferdir” şeklinde konuştu.

 
    Özgüven’e destek amacıyla duruşmaya katılan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, “Bu dava tüm Türkiye’nin davasıdır. Nasıl ki TEKEL direnişi sadece TEKEL işçilerini ilgilendirmiyorsa bu dava da sadece Osman Özgüven’i ilgilendirmiyor. Burada yargılanan su hakkıdır. Bu yargılamanın sonucunda beraatın çıkması, suyun beraat etmesidir” diye kaydetti.

Özer Akdemir/ EVRENSEL


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir