Dünya Çevre Günü 2008: “Düşük Karbon Ekonomisine Doğru: Alışkanlıklarından Vazgeç”

Kainatlarda bir nokta evrenimiz…
Evrende bir zerre samanyolu…
Samanyolu’nda yok kadar küçük planetimiz…
Yaşam için bir sebep biz..
Bitkiler-hayvanlar- İnsanlar
O kadar büyük ki aslında dünya insan için..
Kaplumbağalar, politikacılar,
Gençler, yaşlılar, herkese yer var..
Başka bahçelere göz dikmeden yaşamak için…
Hatta nükleer santrallere, silahlara bile…
Uzaklarda yer var..
…………………..

(Manifestodan Bir Önceki Yazı..
Ya da Son Kavga, Sevgi Çağından Önce../ Uzaklarda Biri Var- İlhan İREM)

Evet yer var ama yakın uzaklarda..

   Dünya Çevre Günü’ nün bu yıl ki ana konusu “iklim değişikliği ve toplumların bu konuda alması gereken önlemler”, sloganı da “Düşük Karbon Ekonomisine Doğru: Alışkanlıklarından Vazgeç”. Çok güzel ve özet bir slogan bu. Sadece alışkanlıklarımızdan vazgeçerek ya da değiştirerek, günümüzün en büyük belirleyici sorunsalı iklim değişikliğinin sebebi sera gazı salımı azaltılabilir. Herkes sorunun ve çözümün bir parçası, ardımızda bıraktığımız karbon izini azaltacak, bireylerden işletmelere herkesin hepimizin yapabileceği çok şey var. Hükümetlere, şirketlere ve topluluklara sera gazı salımını azaltmak için çağrıda bulunalım;

   UNEP ise, karbon salımını azaltılması için bir dizi öneride bulunuyor:
Kararlılık gösterin: Karbon ayak izinizi azaltmanın başka bir hedefi gerçekleştirmekten farkı yok. Sadece bunu yapacağınızı söyleyerek ve bu fikri yayarak bile yaratıcı çözümlerin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Geçtiğimiz aylarda Kosta Rica, Yeni Zelanda ve Norveç karbon salımlarını sıfırlayacaklarını açıkladı.
Durumunuzu değerlendirin: Nerede ve nasıl sera gazı ürettiğini bilmek, bunu azaltmanın ilk adımı. Bireyler ve küçük işletmeler kendi içlerinde bu hesabı yapabilir. Büyük organizasyonlar da ISO 14064 standardı ya da Sera Gazı Protokolü gibi araçlardan yararlanabilir.
   Nereye varmak istediğinize karar verin ve plan yapın: Değerlendirmenizin sonucunda bir hareket planı oluşturabilirsiniz. Çoğu ev ve işyeri enerji sarfiyatını yüzde 10 azaltmak için yapacağı masrafı bir yılda çıkarabilir.
   Yaşamınızı karbonsuzlaştırın: Kullandığınız, ürettiğiniz her şeyin karbon karşılığını düşünebilirsiniz. Mesela FSC’nin kontrol ettiği ormanlardan elde edilen kullanarak ağaçların plansızca kesilmesini önleyebilir, geri dönüştürülmüş kağıt kullanabilirsiniz. Bu sayede her bir ton kağıt için 1,4 ton karbondioksit emisyonundan kurtulabilirsiniz. Seyahat ederken daha az zaman harcayabilir; toplu taşımayı kullanabilir, bisiklet kullanımını yaygınlaştırabilirsiniz. Örneğin, Paris ve Viyana’da herkesin kullanabileceği bir bisiklet ağı var.
   Enerji verimliliğini artırın: Binaların, bilgisayarların, arabaların verimliliğini artırmak karbon emisyonunu düşürmenin en hızlı yolu. Sıradan binalar CO2 emisyonlarının yüzde 40’ından sorumlu. Diz-üstü bilgisayarlar masa-üstülerden, LCD ekranlar CRT’lerden daha az enerji harcar.
   Düşük karbon üreten enerji kaynaklarına yönelin: Genellikle kömür doğal gazdan iki kat, güneş enerjisinden altı kat, rüzgar enerjisinden 40 kat ve hidro enerjiden 200 kat fazla emisyona yol açar.
   Daha temiz alternatiflere yatırım yapın: Yaşam biçiminizi değiştirmenin de bir sınırı var. Kalan kısım için salımların düşürülmesi için yapılan etkinliklere destek verin.(EÜ/EZÖ)

   Ancak, ağaç dikmekle, çöp toplamakla, çevrenin sadece adını anmakla ne kadar öze inilebilir… Küresel kapitalizmin doğayı yok eden ve tüketim kültürünün yarattığı yıkıma, ekolojinin politik sebep ve sonuçlarını görmezden gelerek ona ortak olanlara tepkinin günü olsun.. Hiçbir çevre kaygısı duymadan, yasal düzenlemeler ve yatırımlarla, hatta ve hatta nükleer santralleri bile ülkemize getirenlere tepki günü olsun ki; sevgi ve barış getireceği düşünülen çağ, güç ve para mücadelesi için yok edilen doğa ve doğrudan da insanın kendinin güçlüye kurban edildiği bir yıkım çağı olmasın.
   Gelecek, mavi gezegende doğa ile bütünleşen, akıl evreninin ilahilerini söyleyerek– ama ona meydan okumadan- el ele tek yumruk olabilenlerin….

Işık ve Sevgiyle…


Halide Kaya tarafından eklenmiş son yazılar:

Dünya Çevre Günü 2008: “Düşük Karbon Ekonomisine Doğru: Alışkanlıklarından Vazgeç”” üzerine 1 düşünce

  1. Geri izleme: Doğanın Melek Tozları » Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir