Flamingoma Dokunma !

gediz_deltasi_flamingo-4-600x338

Hükümetin birçok projesi gibi, maalesef İzmir Körfezi Geçiş Projesi de doğaya tahribatı nedeniyle doğa ve hayvanseverleri tedirgin ediyor.

Daha önce İstanbul’a 3. Köprü inşaatıyla hem boğazı hem de bağlantı yolları nedeniyle ormanları tahrip eden projenin de ÇED raporu büyük tartışmalara konu olmuştu. TMMOB gibi konunun uzmanlarının şiddetle reddettiği bu yıkım, tüm yasalara ve anlaşmalara aykırı olmasına rağmen gerçekleşmiş ve şu anda İstanbul’un kuzeyindeki bölge ağaçsız, oralarda yuvaları bulunan canlılar ölmüş veya göçe zorlanmış, topraklar da ranta açılmış durumda. Yine aynı şekilde 3. Havaalanı yolunun kuşların göç rotası üzerinde oluşu şiddetle eleştirilmiş, sanki kuşların rotası değiştirilebilirmiş, dünyanın ekosistemi de mekanikleştirilirmişcesine inatla projeden vazgeçilmedi. Havaalanının açılışından itibaren ölecek kuş sayısı şu anda bile tüylerimizi ürpertiyor.

 

Şimdi de İzmir Körfezi’ne yapılacak olan bir kısmı asma köprü, bir kısmı batma tünel şeklinde gerçekleşecek olan proje birkaç sene önce yapılan Flamingo üreme adaları ve birçok türün beslenme alanlarını tahrip edecek. İzmir için hayati önem taşıyan Gediz Deltası’nın zarar görmemesi için aktivistler harekete geçti. “Gediz Deltası Hepimizindir!” adlı Facebook hesabıyla konunun takibini sağlayan grup aynı zamanda #flamingomadokunma etiketiyle de sosyal medyada seslerini duyuruyorlar.

listelist.com(Merve Akşit-3.7.2017)

gediz_deltasi_flamingo-1-600x398 gediz_deltasi_flamingo-8-600x279 gediz_deltasi_flamingo-5


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir