Gökçeada’da altın çıkarılmasına karşı imza kampanyası sürüyor

Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’da altın madenciliği için 2012 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından arama ihalesine çıkılacağı, Gökçeadalıları harekete geçirmişti. MTA Bölge Müdürlüğü’nün adada altın rezervi bulmasına Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da İl Genel Meclisi toplantısında karşı çıkmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a verilmek üzere internet üzerinden imza kampanyası başlatan Gökçeadalılar, herkesi kampanyalarına davet ediyor.

İnternet üzerinden  süren imza kampanyasının metni şöyle:

 

“Ülkemizin en büyük adası, su kaynakları bakımından dünyanın dördüncü Ege’nin ise en zengin adası, Türkiye’nin doğal yapısı bozulmamış en güzel adası, Türkiye’nin balıkçılık açısından çeşitliliği en bol, zenginliği en fazla adası yani Gökçeada… Size birkaç cümleyle anlatmaya çalıştığım Gökçeada tam bir doğa harikası. Ada’nın tamamında organik tarım yapılıyor. Hava, su ve toprak tertemiz olduğu için gerçek anlamda organik üretimin yapılabildiği ender noktalarından biri olan Gökçeada büyük bir tehlike ile yüz yüze. Adamızda bir süredir yaptığı araştırmalarda MTA zengin altın yatakları bulunduğunu saptadı. Bu keşif Gökçeadalılar için tam bir ölüm fermanı. Tüm bunların üzerine bir de 2012 yılı başında Gökçeada’da bulunan altının çıkarılması için ihale açılacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Son derece tedirginiz…
Gökçeada’da beş tane gölet bulunuyor. Bunları içme ve sulama için kullanıyoruz. Adadaki altı, yedi, sekiz, dokuz ve hatta onuncu göletlerin altını ayrıştırmak için gerekli olan siyanür göletleri olmasını istemiyoruz. Bir ton kayadan yaklaşık bir gram altın ayrıştırıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Adamızın mükemmel tepeciklerinin siyanür havuzlarında yıkandıktan sonra moloz yığınları haline dönüşmesini istemiyoruz. Biliyoruz ki 35-40 santimetrelik tarım yapılabilecek verimli toprağın oluşumu için 20 bin yıl gerekiyor. Kayaların üzerinde bulunan bu çok değerli tonlarca verimli toprağımızı kaybetmek istemiyoruz. Toprak üstü ve toprak altında yaşamını sürdüren canlıların yok olmasını istemiyoruz. Teknolojinin bu kadar hızla ilerlediği bir dönemde belki de altının çıkarılması için yepyeni ve de çevreye zarar vermeyen başka bir yöntem geliştirilecek. Teknolojiye güvenmek ve de adamızdaki altının çıkarılmasını ertelemek istiyoruz Lütfen altın çıkarılması için çevreye zarar vermeyen bir yöntem geliştirilene kadar Gökçeada’da altın çıkarılmasına dur deyin.

Adamıza sahip çıkalım, unutmayın insan altını yiyemez ancak Gökçeada’da yetişen tertemiz ürünlerle sağlıklı ve mutlu nesiller yetiştirmek elimizde…”

İmza kampanyasına katılmak isteyenler için erişim adresi de şöyle: http://www.change.org/petitions/%C3%87evre-ve-%C5%9Eehircilik-bakan%C4%B1-g%C3%B6k%C3%A7eadada-alt%C4%B1n-%C3%A7%C4%B1kar%C4%B1lmas%C4%B1na-dur-deyin

 

(http://iguneltr.wordpress.com)


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir