HES Karşıtları Brüksel’ de

HES’lere karşı mücadele verenlerin oluşturduğu heyet, AP’de yaşadıkları sıkıntılara ilişkin bir toplantı düzenledi.

Avrupa Parlamentosu, baraj ve hidroelektrik santralı projesinin mağdurlarını dinledi.

HES karşıtları Brüksel’de

Anadolu derelerini temsilen Brüksel’e giden heyet Avrupa Parlamentosu milletvekilleriyle görüştü.

İstanbul Haber Servisi – Anadolu topraklarında yapılmak istenen binlerce baraj ve hidroelektrik santralı projesinin mağdurları, Brüksel’e giderek Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yetkililerle görüştü. Alakır Vadisi, Çoruh Vadisi, Doğu Karadeniz, Loç Vadisi, Hasankeyf, Munzur, Toroslar, Yuvarlakçay ve Allianoi için mücadele verenlerin oluşturduğu heyet, AP’de yaşadıkları sıkıntılara ilişkin bir toplantı da düzenledi.

Avrupa Parlamentosu Brüksel’e Anadolu derelerini temsilen giden heyet, milletvekilleriyle bir dizi görüşme yaptı.

Heyettekiler, Avrupa Komisyonu Çevre Direktörlüğü Uluslararası ilişkiler ve Genişlemeden Sorumlu Bölümün Başkanı Nicholas Hanley’in de katıldığı konferansta HES projelerinin hayatlarını nasıl olumsuz etkilediğini anlattılar.

Anadolu’nun son göçerleri olan Sarıkeçililerin lideri ve Türkiye Su Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Pervin Çoban Savran, Hidroelektrik Santrallar nedeniyle binlerce yıldır sürdürdükleri göçü artık yapamaz hale geldiklerini belirtti.

AB’ye eleştiri

Pervin Çoban Savran “Göç ettiğimiz yoldaki bütün nehirler birilerine satılmış durumda. Eğer bu projeler hayata geçerse yolda havyanlarımıza verecek su bulamayacağız. Geçmişten bugüne getirdiğimiz ne varsa enerji üretimi uğruna yok olup gitme tehlikesiyle karşı karşıya. Geleneklerimiz ve doğamızla birlikte yaşamak bizim kadim hakkımızdır. Bu hak, enerji üretmek için elimizden alınamaz” dedi.

Konferansta, AB’ye uyum gerekçesiyle yasalaştırılmaya çalışılan Tabiatı Koruma Yasası’nın Türkiye’deki sivil toplum açısından kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği’nin yenilenebilir enerji politikası eleştirilerek AB’nin doğayla ilgili söylemleri ile eylemlerinin uyumlu olması gerektiği vurgulandı.

(Cumhuriyet-20.11.2010)


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir