Macaristan’ da Siyanürlü Altın Yasağı

 Macaristan Greenpeace

 Protect the Future!

 (Geleceği Koruyalım!)

     Macaristan Friends of the Earth Basın açıklaması: Macaristan Parlamentosu siyanür kullanan madenciliği yasaklama kararı aldı!

    Budapeşte, Macaristan, 7 Aralık 2009.

Bugün öğleden sonra, Macaristan Milli Meclisi, topraklarında her türlü siyanüre dayanan madenciliği yasaklama kararı aldı. “Siyanürsüz Macaristan” koalisyonunun verdiği yasa önerisi 357 katılımcıdan 356 sının oyu ile kabul edildi. Geleceği Koruyalım, Macaristan Greenpeace, Friends of the Earth (Dünya Dostları) ve Macaristan Yeşiller Partisi’nin “Politika Farklı Olabilir” adlı grubunun girişimi olan “Siyanürsüz Macaristan” koalisyonu, 50 Macar STK’ sından ve 13 Avrupa Birliği STK’ sından oluşuyor. Koalisyonun amacı, Macaristan’ın maden yasalarını siyanürlü madencilik teknolojilerinin yasaklanmasını sağlayacak şekilde değiştirmekti. Siyanür altın gümüş, ve bakır gibi madenleri cevherden ayıştırmakta kullanılıyor. Siyanürü yasaklayan yasa önerisi, 5 milletvekili tarafından (isimleri verilmiş) desteklenmişti. Bu girişimin amacı, neredeyse on yıl önce Baia Mare’de ortaya çıkan kaza gibi kazaların bir daha olmamasını sağlamaktı.

   Romanya — Baia Mare’deki bir altın madeninden dökülen siyanürün Tisza ve Tuna Nehirlerinde yaşamı yok etmesinin üstünden 2010 yılının Ocak ayında, tam on yıl geçmiş olacak. Yeşiller Partisi’ nin sözcüsü Javor Benedec, “Bu, sembolik bir karar olmaktan çok uzak” dedi. Javor “Altın fiyatlarının çok yüksek olduğu bugünlerde, Macaristan’ın çeşitli yerlerinde ruhsat sahibi olan şirketler kıymetli metal arama sondajları yaparken, biz, önemli doğal güzelliklere sahip olan bu alanların siyanürsüz kalmalarını, bozulmamalarını istiyoruz. Greenpeace’in sözcüsü Szegfalvi Zsolt, “Bu Macaristan için tarihi bir gün. Siyanürlü madenciliğin yasaklanması, bütün AB üyeleri için çok önemli bir örnek ve mesaj oluşturuyor. İyiye doğru değişimin mümkün olduğunu gösterdiğimize göre, artık komşularımızın da benzer yasaları desteklemesini bekliyoruz. Bu, nehirlerimizin daha temiz kalmasını sağlayacak çünkü su altından değerlidir.” diye konuştu.

   Friends of the Earth – Dünya Dostları adlı STK’ nın sözcüsü Friedrich Robert ise, “Macaristan böylece, siyanürlü madencilik teknolojilerini yasaklayan ilk Avrupa Birliği ülkesi oldu. Uzun zamandır komşularından böyle riskli ve kirletici teknolojiler kullanmamalarını rica ediyordu. Bugün ise, iyiye doğru değişimin mümkün ve hatta basit olduğunu gösteren ve örnek oluşturan yaşamsal bir karar alarak harekete geçti.Bugünkü karar Macaristan’ ı ilgilendiren sınır ötesi tartışmaların dinamiklerini de dramatik bir biçimde değiştirecektir.” dedi.

   Daha fazla bilgi için isimler ve telefon numaraları verilmiş.

Bugün 7 Aralık 2009 günü Macaristan Parlamentosu, yapılan oylama sonucunda 1 oya karşı 356 oyla Macaristan sınırları içinde siyanürle maden işleme işletmelerinin yasaklanmasına karar verdi.AB’ de ilk siyanür yasağı bu!

Hayırlı olsun.


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir