Maden Atıkları Kurbanlarından Bir Mesaj Var!

Maden Atığı Kurbanları

 

HONDURAS SIRIA VADİSİ’NDE GOLDCORP ŞİRKETİNİN NEDEN OLDUĞU SAĞLIK KRİZİ

Maden çıkarımının yarattığı kirlenme kurbanlarından gelen bir ileti;
Geleceği kesin olan ölümün günlüğü

Yazan: Carlos Amador, 2 Temmuz 2012

 

Aşağıda ciddi ve yaygın bir sağlık krizinin yayılmaya devam ettiği Honduras Siria Vadisi’nde yaşamın gerçekliğini belgeleyen bir dizi fotoğraf bulunuyor. Bu sağlık problemlerine Kanada Goldcorp şirketinin bir şubesi olan Entramares tarafından “San Martin” maden işletmesinde yürütülen açık maden ocağı kullanımı neden olmaktadır.

Maden Atığı Kurbanları

 

“Madenin bıraktığı kirlenmenin yol açtığı sağlık sorunların beni ciddi olarak kaygılandırıyor. Madenden önce yoksul fakat sağlıklıydık.”

*****

Maden Atığı Kurbanları
2003’den bu yana sağlığımıza ve çevreye verilen zararları ve haklarımızın başka biçimlerde ihlalini belgelemekte ve açıkça suçlamaktayız. Bu fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi problemler kroniktir. Toplumumuzdaki bireylerin sağlığının her geçen gün daha da kötüleşmesi bizi telaşlandırıyor…ve Goldcorp’un buradaki maden işletmeciliğini askıya almasının üzerinden dört yıl geçti.

Maden Atığı Kurbanları
Ben, Carlos Amador, bu fotoğrafları 10 Mayıs 2012’de, Sıhhıye Tugayı’nın El Pedernal (Siria Vadisi) toplumuna geldiği sırada çekmiştim.El Pedernal, Palos Ralos, Barrosas, El Escanito, Guayabillas ve Pueblo Nuevo’dan insanlar Tugay tarafından incelenmek üzere gelmişlerdi. Entramares’in (Goldcorp) madende çalışma sonucu sağlık sorunları olan eski çalışanları da muayene edildi.

Maden Atığı Kurbanları

Sıhhıye Tugayı’nı Dr. Juan Almendrares Bonilla koordine ediyor ve yönetiyordu.

Maden Atığı Kurbanları

 

” İçine düştüğüm duruma bakın. Geceleri uyuyamıyorum. Sağlığım kötü, çok kötü. Geceleri çok ağrım oluyor. Yaptığım tek şey ağrı hissetmek.”

******

Maden Atığı Kurbanları
Bu foto-raporumuzun birinci kısmıdır. Gelecek günlerde yaşamları ciddi tehdit altında olan toplum bireylerinin sağlığı üzerindeki etkileri ele alacağımız ikinci kısmı oluşturacağız.

Maden Atığı Kurbanları
ULUSLARARASI SAĞLIK MAHKEMESİ – GUATEMALA

14 ve 15 Temmuz’da San Miguel Ixtaguacan, Guatemala bölgesinde gerçekleşecek olan Uluslararası Sağlık Mahkemesi’ne katılacağız.
(http://tribunaldesalud.org/; http://healthtribunal.org/)

Bu foto-metin,  Siria Vadisi Çevre Komitesi’nin yaşamakta olduğumuz,  Entremares (Goldcorp Inc) tarafından yürütülen maden çıkarma faaliyetlerinin nedne olduğu   korkunç sağlık sorunu konusunda halkı bilgilendirmek amaçlı foto-metnidir.

Sağlık sorunlarından muzdarip olanları desteklemek için daha fazla fona acilen ihtiyacımız var. Ayrıca gerçek için, adalet için ve tüm kurbanların tazminat almaları için yürüttüğümüz mücadelede siyasi desteğe de ihtiyacımız var.

Sorular ve yorumlar için lütfen bizimle doğrudan temas kurun.

Kanada ve ABD de lütfen 2004 yılından beri birlikte çalıştığımız bir sivil toplum örgütü olan Rights Action (Haklar Hareketi) ile temas kurun. Onlar bizi Kanada ve ABD’den gelen fonlarla da desteklemektedirler.

Teşekkür ederiz. Lütfen bu foto-raporu yaygınlaştırınız.

Carlos Amador

Siria Vadisi Çevre Komitesi

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:
Carlos Amador
Siria Valley Environmental Committee
piviamador@yahoo.com
[504] 9962-9481

Dr. Juan Almendares
almendarez.bonilla@gmail.com

KANADA VE ABD:
Grahame Russell
Rights Action
info@rightsaction.org

 

Maden Atığı Kurbanları

 

Maden Atığı Kurbanları

 

Maden Atığı Kurbanları


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir