Madende büyük paylaşım

Yandaşlara, yabancılara ruhsat

Doğayı yok edecek Maden Yasası’nı Meclis’ten geçiren AKP döneminde verilen maden ruhsatı sayısı 1500’den 45 bine çıktı. İktidar 4 yılda Türkiye’nin üçte birlik alanını yabancı ve yandaşlara tahsis etti. Ankara’nın yüzde 38’i, İstanbul’un yüzde 54’ü, İzmir’in yüzde 41’i, Balıkesir’in yüzde 66’sı kapatıldı.

AKP döneminde verilen maden ruhsatı sayısı 1500’den 45 bine çıktı. Türkiye’nin üçte biri özel sektöre tahsis edildi. İstanbul’un yarıdan fazlası, Ankara’nın yüzde 38’i ruhsatlı. Yabancılara doğrudan veya dolaylı tahsis edilen alan Akdeniz Bölgesi’nin yüzölçümüne yaklaşırken, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, “4 yılda AKP iktidarının yabancılar ve yabancılarla ortaklıklar oluşturan yandaşları olmak üzere tüm taraf ve etrafı madencilik sahasına girdi” dedi. Hafta içinde yasalaşan ve ormanlar ile yaban hayatı alanlarını da madenciliğe açan Madencilik Yasası, Anayasa Mahkemesi’nin geç de olsa bozduğu AKP’nin rant düzenini yeniden yürürlüğe soktu. CHP’li Kulkuloğlu’nun Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) kayıtlarından bir buçuk yılda derlediği bilgilere göre, AKP iktidarının madenleri serbestleştirerek yandaşlarına pazarlaması sonucu ortaya çıkan tablo şöyle:

Ruhsat sayısı patladı: 1923 – 2004 yılları arası verilmiş ve yaşayan yaklaşık 1500 ruhsat varken Mayıs 2004’te AKP’nin yaptığı kanuni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle 4 yılda 43 bin 500 ruhsat verildi.

Türkiye’nin üçte biri kapatıldı: Türkiye’nin izdüşümü 780.917 kilometrekare (km2) olan yüzölçümünün 282.898 km2’si, yani 3’te 1’i bu yolla tahsis edildi.

İstanbul’un yarıdan fazlası tahsisli: Bu yolla Ankara’nın yüzde 38’i, İstanbul’un yüzde 54’ü, İzmir’in yüzde 41’i, Balıkesir’in yüzde 66’sı, Kütahya’nın yüzde 81’i, Sivas’ın yüzde 54’ü kapatıldı. 20 ilde yüzde 50’den fazla, 17 ilde yüzde 40-50 arası alan kapatılmış durumda.

Yabancılara 10 milyon dolara tahsis: Yabancılara direkt olarak 30 bin kilometrekarelik bir alan tahsis edildi. Bu alan 25 bin 615 kilometrekarelik Ankara’dan daha büyük bir alanı oluşturuyor. Bunun için yabancılar 5 yıllığına sadece 10 milyon dolar ödedi.

Akdeniz Bölgesi yabancılara: Yabancılarla irtibatlı olan yerlilerle birlikte yaklaşık 100 bin kilometrekarelik bir alandaki yeraltı zenginlikleri, yabancıların ticari kullanımına tahsis edilmiş durumda. Bu alan 114 bin kilometrekarelik Akdeniz Bölgesi’nin yüzölçümüne yaklaşıyor.

Kulkuloğlu, CHP’nin AKP’nin 26 Mayıs 2004 tarihinde yaptığı yasal düzenleme için Anayasa Mahkemesi’ne müracaat ettiğini anımsatarak “Anayasa Mahkemesi’nin bu konuyu görüşüp karara bağlaması 4 yıl sürdü. Bu süreçte de AKP iktidarının başta yabancılar ve yabancılarla ortaklıklar oluşturan yandaşları olmak üzere tüm taraf ve etrafı madencilik sahasına girdi. Bu yapılanlar siyasi istismar, adam kayırma ve fırsatı ganimete çevirmedir” diye konuştu.

Murat KIŞLALI

Cumhuriyet – (12.06.2010)


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir