Mahmuzlardan Kokular Geliyor

Burhaniye

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ve aynı Bakanlığın Bursa IV. Bölge Müdürlüğü tarafından “Burhaniye Kıyı Erozyonu Önleme Mahmuz İnşaatı” yapımından kirli kokular geliyor.

 


1 Aralık 2011 tarihinde ani bir karla başlanan ve geceleri yapılan mahmuz çalışmalarında  ÇED raporu ve yapı izni alınmadığı yapılan incelemeler sonucu ortaya çıktı. 24 şubat tarihinde Burhaniye Ören’de incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü  tarafından incelemeler yapıldı. Bazı vatandaşların verdiği dilekçeler üzerine incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Biyoloğ ve Kimyagerlerinden oluşan ekip, Şirin Ören sitesi ile Clup Efem Tatil Köyü arasında ki deniz kıyısında Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğü tarafından toplam olarak 12 adet25 metre uzunluğunda taş dolgu yapılarak mahmuzların oluşturulduğu tespit edilmiştir.  Yapımı tamamlanan mahmuzlarla ilgili Çevresel etki değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında her hangi bir işin ÇED gerekli değildir belgesinin alınmadığı tespit edilmiştir dendi. Bunun dışında Burhaniye Belediyesinin burada yaptığı hafriyatın da Altınkamp önünde erozyona neden olduğu iddiaları üzerine Burhaniye Belediyesi tarafından  yapılan açıklamada ise, “biz Burhaniye belediyesi olarak kanunların yıkılmasını emrettiği ve diniz içine kadar giren tuğladan yapılmış bir duvarı yıktık açıklaması geldi. Burhaniye belediyesi burada bir hafriyat yapmamıştır dendi.

YAPILAN MAHMUZLAR DENİZ YAŞAMINI BOZUYOR

Ören mahallesindeki  Batık limanın yakınından başlayarak, Altın Kamp-Club Efem arasına; kıyı alanlarından başlayarak denizin içine dik biçimde uzanan, 25 metre uzunluğunda 12 adet mahmuz yapıldı. Yapılan bu mahmuzların, ilgili mevzuat gereğince alınması gereken izinler (ÇED izni alınmaması, uygulama imar planı bulunmaması vb.) alınmadan yapıldığını, ülkemizin uluslar arası çapta üne sahip Ören kumsallarının tüm güzelliğini yok ettiğini, Ören bölgesindeki yerli ve yabancı turizme ağır darbe vuracağını, Ören denizlerinde yoğun biçimde bulunan ve koruma altında olan deniz çayırlarına (posıdonia oceanica) (80.000 yıllık dünyanın en eski bitkisi,bu nedenle anıtsal bitki olarak kabul nitelendirilmektedir)ve yaşam alanlarına büyük zarar verdiği açıkça ortadadır. Bu mahmuzlar yapılırken, beton parçaları ve son derece eğimli sivri kayalar kullanılmıştır. Ayrıca, bu beton parçaları ve sivri kayalar, düzgün bir yapı haline getirilmemiş, birbiriyle uyumları gözetilmeden, ardı ardına denizin içine atılmışlardır. Bu anlamda, bu mahmuzların üzerinde yürümek, denizin içindeyken bu mahmuzların üzerine çıkmak büyük tehlike yaratmaktadır.

BURHANİYE’DE TURİZME ÖNEMLİ DARBE VURACAK!

Bu durumun, yaklaşan turizm sezonunda ve deniz mevsiminde, gerek kıyı alanlarını kullanan ve gerekse denize giren yurttaşlarımız ve turistler açısından çok önemli tehlikeler yaratma olasılığı bulunmaktadır. Gerçekten, kıyı alanlarında oyun oynayan ve denize giren (özellikle) çocukların, oyun oynamak amacıyla bu mahmuzlara yaklaşacakları, üzerlerine çıkacakları, mahmuz diplerinde denize dalacakları  veya  küçük çocukların ,mahmuzlardan düşüp boğulabilecekleri kesindir. Hatta, pek çok yetişkin yurttaşımız ve turist de, gerek çocuklarının peşinden giderek, gerekse kıyı alanını ve denizi kullanırken, bu mahmuzların üstüne çıkmak, denizin içinden bu mahmuzlara yaklaşmak zorunda kalacaklardır.

Mahmuzlara yaklaşan, üzerine çıkan, denizin içinden dibine gelen çocuklar ve yetişkinler büyük tehlike altındadır. Mahmuzun üzerine çıkan bir çocuk veya yetişkin, hiçbir güvenlik önlemi olmayan, yapılış biçimi yürümeye ve üzerinde durmaya uygun olmayan beton parçaları ve eğimli/kaygan sivri kayalar üzerinden kayıp, başlarını ve vücutlarının diğer organlarını beton parçalarına ve sivri kayalara çarpabilecekler veya mahmuzlara denizin içinden yaklaşan diğer insanların üzerine düşebilecekleridir.

Bu durumda ciddi yaralanmalar ve hatta başın hasar alması durumunda beyin ve kafatası rahatsızlıklarına bağlı yaşam tehlikeleri oluşabilecektir.

Ayrıca sörf sporu yapılan ve kıyıda kanolarla gezen konuklar ise surfler ve kanolar ile bu mahmuzlara çarpacakları gibi, surfçülerin surflerden bu kayalara düşeceği de kesindir.  Bu anlamda, mahmuzlar, sörf yapanların ve kano kullananların (can) güvenliği açısından tehlike yaratmaktadır.

Bu yüzden konuklarımız için tatil köyümüzde, surf ve kano olanakları ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca 65 metre aralıkla denize atılmış bu kayaların arasında , sadece dikey olarak yüzebileceklerdir. Sığ kıyıda yüzmek isteyen konuklar ise , sahile paralel yüzemeyeceklerdir.  Yüzme bilmeyen veya sağlık durumu nedeniyle denizde açılmak istemeyen kişiler, bu mahmuzlar nedeniyle denizin içinde yatay biçimde yüzemeyeceklerinden; denizi kullanamaz hale gelecekler, hatta bu kişilerin dikey yüzme yaparak açılmaları durumunda, (can) güvenlikleri tehlikeye girecektir.

Ayrıca bu mahmuzların üzerinde dalga patlamaları oluşacaktır.

Bu mahmuzlar nedeniyle, insan sağlığını ve yaşamını tehdit eden durumlardan, bu mahmuzları yaptırtan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ve aynı Bakanlığın Bursa IV. Bölge Müdürlüğü ve yetkilileri sorumlu olacağı gibi, bu açık tehlike karşısında önlem almayan kamu kurumları ve ilgili kamu görevlileri de sorumlu olacaktır. Çevre Kanununda belirtildiği gibi 15. maddeye uyulması ve yapılan bu mahmuzların derhal kaldırılması sağlanmalıdır.

http://www.burhaniyegundem.com/

 


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir