Talanda Sıra Uşak’a Geldi

   Bergama’daki altın madeninin Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararlarına karşın işletildiğini anımsatan CHP milletvekili Fevzi Topuz, kararların söz konusu firmanın el değiştirmesi ve isim değişikliğine gitmesi nedeniyle uygulanmadığını anımsattı. Topuz, aynı gelişmenin Uşak Kışladağ’da da yaşandığını söyledi.

Kışladağ’ da Siyanürlü Altın. ‘Hükümet destekli talan’

   Aynı zamanda Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi olan Topuz, gazetemizin gündeme getirdiği Kışladağ’la ilgili gelişmeleri değerlendirdi. “Bergama’daki siyanürlü altın işletmesi hakkında, usulsüz faaliyetleri nedeniyle mahkemelerin verdiği yürütmenin durdurulması kararları, söz konusu firmanın el değiştirmesi ve isim değişikliğine gitmesi nedeniyle uygulanmamıştır” anımsatmasını yapan Topuz, “Şimdi de karşımıza Kışladağ çıkıyor. Yargı kararlarına karşın, yöre halkına karşın siyanürle altın üretiliyor” dedi.

   Topuz, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması isteğiyle verdiği önergede birçok soruya yanıt alamadığına vurgu yaparak Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yazılı soru önergesine vermediği yanıtları şöyle sıraladı:

• Maden arama ruhsatı verilmiş olmasına karşın, sahada maden olmadığı tespit edilen maden sahaları ve maden işletmesi tamamlanmış, ancak rehabilite edilmeden bırakılmış maden ruhsatlarının listesi verilmedi…

• Türkiye’de, izin ve ruhsat sahibi olmuş yabancı sermayeli ya da yabancı ortaklı şirketlerin hangi madenleri ürettikleri verilmedi.

• Türkiye ile karşılıklılık ilişkisi bulunmayan ülkelerin yurttaşlarının ülkemizde kurduğu, ortak olduğu şirketler bildirilmedi.

• ÇED raporunu alamadığı için işletme izni verilmeyen şirketlerin isimleri verilmedi.

   Topuz, özellikle, “Maden ruhsatı alan bazı şirketlerin hisse oranlarının eksik verildiği”ne dikkat çekerek “Bu hisselerin neden tamamının verilmediği ve bu hisselerin kimlerin üzerinde olduğu sorusu kuşkuya neden oluyor” diye konuştu.

AYKUT KÜÇÜKKAYA / Cumhuriyet


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir