Yalovalı çevreciler haklı çıktı

Yalova’da kömürlü termik santral kurmak isteyen AKSA Akrilik Kimya A.Ş’nin, bölgede santral istemeyen çevrecilere açtığı 20 bin TL’lik tazminat davası reddedildi.

Bu karar, haklarında dava açılan Yalova Çevre Platformu gönüllüleri Özlem Akyüz Bayrı ve Kemal Bayrı’nın termik santrale karşı çıkış nedenlerini de haklı kılmış oluyor.

Aksa Akrilik’in dava açmasının nedeni, çevrecilerin termik santralle ilgili yayınlarının hakaret ve yalan içerdiği iddiasıydı. Yalova’da kurulmak istenen termik santrale karşı Azra Akın, Şenay Gürler, Yavuz Bingöl, Kerem Alışık, Sunay Akın gibi 20 ünlü sanatçının katılımıyla “Sanatçılar Santralsiz Yalova Diyor” adlı bir video hazırlanmış ve ofisimizde Haziran 2010 tarihinde Yalovalı çevreciler 15 STK ile ortak bir açıklama yapmıştı. Aksa, işte bu video ve açıklamanın ardından, çevrecilere tazminat davası ve videonun kaldırılması için dava açtı. Açılan tüm davaları Yalovalıların kazanması, çevre mücadelesinin haklılığını da ortaya koyuyor.

Haklarında dava açılan Özlem ve Kemal, iki yıldır direniyor ve haklılıklarını ispat etmek için uğraşıyordu. İki yıllık uğraşın sonunda gelen mutlu haber, Yalova’daki termik santral mücadelesinin boşuna olmadığını, Aksa’nın Yalovalılara karşı istediği gibi davranamayacağını gösterdi. Bugüne kadar Yalovalılara sahip çıkmayan siyasi irade, umuyoruz ki tüm bu olanlardan sonra fay hattında termik santral ve kimyasal tesislerin olmaması gerektiğini anlayacaktır. Bundan sonra Yalovalıların sesi daha da güçlü çıkacak ve termik santral mücadelesi sonuna kadar devam edecek.

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/yalovali-cevreciler-hakli-cikti-051012/


Ufuk Agun tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir