Zehir Kendini Hatırlattı

Kışladağ

Kışladağ’daki altın madeninde siyanür yüklü setler yağmur sonrası delindi.

 


TÜPRAG tarafından işletilen Uşak Kışladağ altın madeninde, siyanür yüklü setlerin yağış sonrası delinmesi sonrası dikkatler Uşak’a yöneldi. Olayın ardından, siyanür içeren atık suların çevreye yayılmasından endişe ediliyor. Hasarın giderilmesi için, TÜPRAG’ın iş makinelerinin yoğun biçimde çalışma yaptığı belirtiliyor. Uşak Barosu gelişmeler karşısında, delil tespiti çalışmasına başladı. Metalurji Mühendisleri Odası Genel Başkanı da bölgeye gelerek incelemelere başladı.
Kışladağ’daki olayın ardından maden sahasına gidip gözlemde bulunan yöre halkından Uğur Sümer madenin çok büyük bir sahaya yayıldığını kaydederek “Biz küçük bir alanı görebildik. Siyanürlü setler, yağış sonrası çeşitli yerlerinden delinmiş. Etrafa siyanürlü atık sular boşalıyor. Havaya siyanür karışıyor” diyor. Sümer, madenin bölgede konuşlanmasıyla birlikte, böyle bir olayın meydana gelebileceğine dikkat çektiklerini ancak hiçbir yetkili birimin kendilerini ciddiye almadığını da söyledi.,
Yaşananların ardından maden sahasına giden ekip içinde bulunan Tahsin Köse de, “Yağmur cumartesi akşamı yağdı. Biz ertesi gün oraya gittik. Gittiğimizde gördük ki, geceden çok çalışmışlar ve göçükleri onarma yoluna gitmişler” diye konuştu.

OZAN YAYMAN / İZMİR


Alper Arın tarafından eklenmiş son yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir